Autor – Nina Cierpich
1. Cel i podstawowe założenia
Celem pracy było stworzenie ilustracji, rysowanych przez cały rok do daty oddania dyplomu. Miały one pomóc autorowi zrozumieć siebie oraz lęki związane z niską samooceną i brakiem pewności siebie. Poprzez ilustrowanie codziennych sytuacji i emocji, autor miał szansę zgłębić swoje doświadczenia oraz refleksyjnie spojrzeć na siebie z perspektywy czasu. Dodatkowo całość projektu była elementem do stworzenia dziennego kalendarza, który umożliwia wyrwanie kartki — pocztówki. Podstawowym założeniem jest utrzymanie całego kalendarza w spójnej i przyciągającej wzrok całości. Ma również zachęcać do podarowania pocztówki najbliższej osobie lub umieszczenia ilustracji w ramce w celach dekoracyjnych.
2. Realizacja projektu
Po wybraniu odpowiedniego stylu oraz formatu nadszedł czas na realizację projektu, która została podzielona na następujące etapy:
- Analiza sytuacji, które wydarzyły się podczas całego dnia,
- Wybranie odpowiedniej sytuacji, rzeczy bądź osoby, która miała stać się bazą pod ilustrację i zapisanie jej pod odpowiednią datą, w kalendarzu
- Stworzenie szybkiego szkicu obrazującego wybrany temat ilustracji,
- Użycie czasomierza jako narzędzie, ograniczające czas pracy nad ilustracją. Stworzenie digitalowego szkicu, który stawał się lineartem ilustracji,
- Wybranie odpowiedniej kolorystyki i dodanie jej do ilustracji.
W trakcie tworzenia projektu pojawił się pomysł na zebranie i pokazanie każdej ilustracji jako całość, postanowiono więc zaprezentować je w formie kalendarza dziennego, dodanie tego elementu wymagało przejścia do kolejnych etapów projektowych:
- Zebranie wszystkich ilustracji i opracowanie odpowiedniej kompozycji pod strony kalendarza,
- Wybranie odpowiedniej formy kalendarza i formatu docelowego, oraz rodzaju oprawy i szycia.
- Ułożenie i stworzenie kreacji wizualnej dla kalendarza „Rok do dyplomu”,
- Wydruk próbny i przetestowanie łatwości użytkowanie projektu kalendarza.
3. Produkt końcowy – stworzone ilustracji „Rok do dyplomu” i kalendarza dziennego
Projekt spełnia założone cele. Ilustracje zachowują spójną stylistykę i przyciągają wzrok swoim stylem i kolorystyką. Kalendarz zawiera datę oraz tytuł spełniając swoje założenie, a rozmiar ilustracji zachowany w standardowym formacie A5 pozwala na wykorzystanie ich jako podarunek lub ilustracja do ramki.
4. Informacje o możliwości wykorzystania pracy
Stworzone ilustrację mogą zostać wykorzystane jako element dekoracji ściennej. Kalendarz spełnia swoją funkcję, wskazywania dnia tygodnia i miesiąca, a dzięki wyrywanym stroną można wykorzystać kartki podobnie. Obdarować nimi kogoś lub włożyć do niewielkiej ramki, która ozdobi ścianę.