W dzisiejszych czasach na rynku pracy nie wystarczy być utalentowanym. W gąszczu osób, z którymi przyjdzie Ci konkurować trzeba się wyróżnić. Trzeba sobie wyrobić własną markę. Sposobów jest wiele. Poniżej, prezentujemy 10 przydatnych metod, które mogą pomóc Ci w odnalezieniu się i zrozumieniu dzisiejszego rynku pracy.

  1. Stań się niezastąpiony! Nawet w trudnych czasach pracodawca nie zrezygnuje łatwo z profesjonalisty, którego trudno zastąpić inną osobą. Nawet jeśli to sporo kosztuje. Zrób bardzo specjalistyczny kurs, zdobądź ważne uprawnienia. To inwestycja, która się opłaca.

  2. Zdobądź się na inicjatywę. Nie siedź i nie marudź, że Cię nie doceniają w pracy. Wymyśl coś kreatywnego, innowacyjnego i przedstaw pomysł swojemu szefowi. Wykażesz się samodzielnością i chęcią działania. To na pewno zostanie zauważone i w odpowiednim czasie docenione.

  3. Rozbij cele główne na mniejsze części. Jeśli postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko możesz się zrazić. Podziel ją na mniejsze części i realizuj krok po kroku. Determinacja jest wszechmocna.

  4. Jeśli chcesz coś zmienić, zmień  coś. Nie czekaj, aż rzeczy wokół Ciebie zaczną się dziać, ale sam/sama je wywołuj. Rozwijaj się, poznawaj nowych ludzi, znajdź nowe pasje. I miej oczy szeroko otwarte.

  5. Bądź asertywny. Nie oznacza to, że masz być arogancki. Asertywny to żyjący w zgodzie ze sobą. To człowiek pewny siebie, ale nie zarozumiały. Jeśli masz z tym problem warto pójść na szkolenie z asertywności.

  6. Bądź optymistycznie nastawiony i otaczaj się optymistycznymi ludźmi. Pesymizm w niczym Ci nie pomoże, a tylko utrudni zmotywowanie się do działania.

  7. Bądź przygotowany na zmiany i się ich nie bój. To właśnie strach przed zmianą często uniemożliwia ludziom realizację planów, marzeń.

  8. Nieustannie się rozwijaj, obydwaj wiedzę i umiejętności, ucz się języków obcych. Nie pozwól, aby Twoja zdolność uczenia, poznawania zanikła.

  9. Wykorzystuj wszystkie możliwości, doświadczenia. Zawsze staraj się wyciągnąć z nich lekcję na przyszłość.

  10. Zachowaj spokój i opanowanie. Nie ma sensu się denerwować, to tylko pogarsza nastrój. Dbaj też o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Dobrze się odżywiaj i uprawiaj sport (wydziela endomorfiny czyli tzw. hormony szczęścia) .

Opracowanie własne na podstawie:

http://www.streetdirectory.com/travel_guide/18298/careers_and_job_hunting/10_ways_to_survive_a_tight_labor_market.html