Świat technologii pochłania dzieci i młodzież. Nie mogą się mu także coraz częściej oprzeć dorośli. Innowacyjne zabawki, sprzęty, ekstremalne sporty i rozrywki, media to tylko mała część tego, czym się (bardzo!)interesuje się dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie. Prawdziwą furorę robią jednak gry komputerowe. W 2012 roku Polacy wydali na nie aż 12 mld złotych, a to według ekspertów dopiero początek.
Świat technologii pochłania dzieci i młodzież. Nie mogą się mu także coraz częściej oprzeć dorośli. Innowacyjne zabawki, sprzęty, ekstremalne sporty i rozrywki, media to tylko mała część tego, czym się (bardzo!)interesuje się dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie. Prawdziwą furorę robią jednak gry komputerowe. W 2012 roku Polacy wydali na nie aż 12 mld złotych, a to według ekspertów dopiero początek. Dla jednych jest to ucieczka do innego świata, gdzie mogą stać się kimś innym, robić rzeczy, których nigdy nie doświadczyliby w rzeczywistości, dla innych to po prostu forma relaksu. Według badań ok. 85% polskich internautów gra w gry wideo, bez względu na płeć. Prawie 60% dzieci spędza swój wolny czas przed komputerem, czy konsolą do gier. Przeciętny gracz poświęca tej rozrywce ok.13 godz. tygodniowo. Popyt na to dobro cały czas rośnie ze względu na to, że rośnie przecież liczba graczy na świecie, ale również ze względu na fakt, iż producenci gier coraz bardziej rozszerzają swoją ofertę. To z kolei otwiera i wpływa na rynek pracy. Na uczelniach powstają kierunki studiów nakierowane na nabywanie umiejętności tworzenia gier komputerowych. Oprócz tych którzy je tworzą, są także potrzebni ci, którzy je przetestują przed wejściem na rynek. Co ciekawe, aby zostać testerem nie trzeba mieć jakiś specjalnych zdolności. Wystarczy tak naprawdę znać angielski i mieć zwinne palce. Nie jest to jednak do końca praca marzeń, bo nie zawsze będziemy grać w coś w co lubimy, a i niekoniecznie będziemy mieli też czas na to, aby sprawdzić całą grę(nawet jeśli nam się spodoba), gdyż w kolejce czekają kolejne(a liczba gier tylko i wyłącznie rośnie). Jest to mimo wszystko oryginalny pomysł na pracę, szczególnie dla osób, które grami żyją na co dzień. Rynek gier będzie się ciągle rozwijał, a w związku z tym nieustannie będzie przybywać miejsc pracy w tym obszarze. Producenci i developerzy poszukują już nie grafików czy testerów, ale także ludzi do promocji czy marketingu. Warto wiedzieć, np., że Playdom, jeden z największych twórców gier społecznościowych na świecie ma swoją siedzibę także w Krakowie. Od kilku lat różne zwiastuny gier pokazywane są nie tylko w TV, ale nawet w kinach. Świat się zmienia. Rynek gier to nie tylko sposób na relaks. To również możliwość znalezienia ciekawej pracy .
Zainteresowanym czytelnikom polecamy raport na temat rynku gier w Polsce: http://www.gamearena.pl/pl/pga_w_pigulce/raport_gamingowy.pdf
Opracowanie na podstawie:
http://gry.gadzetomania.pl/2011/02/07/tester-gier-jak-zostac-nim-w-polsce;
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/gry/2012/40/ile-czasu-polacy-poswiecaja-na-gry-wideo.aspx;