Przed nami wakacje. Dla jednych to czas intensywnego wypoczynku, podróży małych i dużych. Dla innych to jednak czas wzmożonej pracy. Wielu studentów wykorzysta go, aby zarobić pieniądze albo poszerzyć swoje kompetencje, nabyć doświadczenia zawodowego, tak cennego w oczach pracodawców. Możliwości jest naprawdę wiele. Cześć z nich prezentuję poniżej.
Przed nami wakacje. Dla jednych to czas intensywnego wypoczynku, podróży małych i dużych. Dla innych to jednak czas wzmożonej pracy. Wielu studentów wykorzysta go, aby zarobić pieniądze albo poszerzyć swoje kompetencje, nabyć doświadczenia zawodowego, tak cennego w oczach pracodawców. Możliwości jest naprawdę wiele. Cześć z nich prezentuję poniżej.
Możliwość 1: można połączyć przyjemne z pożytecznym i pojechać do wymarzonego kraju, w którym oprócz poznawania tajników Kultury , nowych ludzi i miejsc, ranki można spędzać pracując. Oferty zaczynają się od prostych zawodów, jak animator bez doświadczenia, kelner, barman, ale potrzeba także animatorów tańca, muzyków, ratowników, instruktorów tenisa czy fitness (interia.pl). W ten sposób można miesięcznie zarobić średnio od 500 do 1500 euro. To zależy od miejsca pracy i jej intensywności. Takie działanie, pozwala młodym ludziom ćwiczyć język obcy, ale przede wszystkim uczy znajdywać się w nowym, międzynarodowym środowisku. Uczy odpowiedzialności i samodzielności. Rozwija zdolności komunikacyjne i wiarę we własne możliwości. Zanim jednak wybierzesz tą możliwość, sprawdź dokładnie pośrednika lub adres pod który jedziesz. Dobrze mieć zawsze także pod ręką numer do kogoś znajomego w danym kraju lub konsulatu. Warto sprawdzić, czy pośrednik jest zrzeszony w stowarzyszeniu agencji pracy. Kolejnym krokiem jest zasięgnięcie opinii u znajomych lub w Internecie. Koniecznie pamiętaj także o dokładnym przeczytaniu umowy przed jej podpisaniem i uzgodnieniu warunków współpracy, np. sposób otrzymywania wynagrodzenia, dzień wolny od pracy, itp. Możesz poprosić o pomoc innych Polaków, jeśli akurat pracują w danym miejscu.
Porady na temat pracy zagranicą – wskazówki, oferty:praca.interia.pl/praca-za-granica/news-nabory-na-zbiory-rozpoczete,nId,773530
Możliwość 2: praca sezonowa w kraju. Wakacje to czas, kiedy w wielu firmach pracownicy idą na urlopy, więc osoby na zastępstwo są mile widziane. To dobry pomysł, dla tych, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe w określonej profesji. Warto dobrze przejrzeć swoje dokumenty aplikacyjne i złożyć je w kilka miejsc. Ponadto, można spróbować znaleźć pracę sezonową w Internecie, urzędach pracy, prasie codziennej. Warto także popytać znajomych. Można także na czas wakacji pojechać do pracy, np. nad polskie morze. Wiele hoteli, restauracji, placów namiotowych szuka pracowników na ten czas. Można popytać w tzw. sieciówkach. Można także spróbować poszukać pracy na farmach i u rolników, jeśli ktoś lubi taką formę pracy.
Możliwość 3: odbycie praktyk zawodowych lub stażu. Czas wakacji można wykorzystać na nabycie profesjonalnego doświadczenia w wymarzonej przez Ciebie branży, czy firmie. W tym zakresie konieczne jest stworzenie bazy firm, w których chcesz odbyć praktykę, staż, dobre przygotowanie dokumentów aplikacyjnych i zapoznanie się ze sposobem naboru. Praktycznie każda duża firma ma na swojej stronie zakładkę „kariera”, w której oferuje staże lub praktyki wakacyjne. Często są to formy konkursów, w ramach których student/ka musi przygotować kreatywną strategie, plan, przedmiot. Wakacje to czas, który można poświęcić na takie działanie i zaskoczyć się pozytywnym efektem.
Poza tym, możesz w lipcu i sierpniu nadrobić zaległości w swoich umiejętnościach. Możesz zapisać się na kurs intensywnego języka obcego, ukończyć specjalistyczne szkolenie, przygotować biznesplan, aby móc otworzyć własną firmę, pojechać na wymianę za granicę.
Możliwości jest naprawdę wiele. Wybór należy, jak zawsze do Ciebie.