O pytaniach podczas rozmowy kwalifikacyjnej krążą legendy. I jak to z legendami bywa, część z nich nie jest prawdziwa lub nieco przesadzona. Na każdą rozmowę trzeba się po prostu dobrze przygotować i potraktować ją jako szansę, a nie ostateczność.

O pytaniach podczas  rozmowy kwalifikacyjnej krążą legendy. I jak to z legendami bywa, część z nich nie jest prawdziwa lub nieco przesadzona. Na każdą rozmowę trzeba się po prostu dobrze przygotować i potraktować ją jako szansę, a nie ostateczność.

Aby Ci jednak nieco ułatwić zadanie, poniżej zamieszczam przykładowe pytania, nad którymi można się zastanowić przed pójściem na spotkanie z Twoim potencjalnym szefem. Większość z nich to także możliwość na odkrycie Twoich prawdziwych talentów i zdolności.

Możliwe pytania :
1. Proszę powiedzieć coś o sobie w kilku zdaniach.
2. Co Panią/Pana skłoniło do przyjścia na tą rozmowę kwalifikacyjną?
3. Proszę opisać, według Pani/Pana zdania, pracę idealną.
4. Jak rozumie Pani/Pan pojęcie sukcesu/porażki?
5. Jakie są Pani/Pana mocne i słabe strony?
6. Proszę opowiedzieć o dotychczas największym Pani/Pana sukcesie i porażce. Co one Pani/Panu dały?
7. Proszę wymienić trzy najlepsze komplementy które usłyszała Pani/Pan o sobie do tej pory.
8. Co Panią/Pana motywuje do pracy?
9. Dlaczego powinniśmy Panią/Pana zatrudnić?
10. Jak się Pani/Pan widzi za 10 lat?
11. Proszę wyrazić opinię o uczelni, którą Pani/Pan ukończył/a.
12. Czy pracowała Pani/Pan podczas studiów?
13. Czy działa Pani/Pan w organizacjach?
14. Czego Pani/Pan nauczyła się w swojej poprzedniej pracy?
15. Czy kiedykolwiek odeszła Pani/Pan z pracy? Z jakich przyczyn?
16. Proszę opowiedzieć o zadaniu. które musiała Pani/Pan wykonać pod presją czasu.
17. Jak Pani/Pana poprzedni szef opisałby Panią/Pana w kilku zdaniach?
18. Proszę opisać jak wyobraża sobie Pani/Pan dzień pracy w naszej firmie?
19. Proszę opisać Pani/Pana styl pracy.
20. Czy jest Pani/Pan dyspozycyjna?
21. Proszę opisać Pani/Pana zainteresowania.

{slide=Praca moich marzeń jak ją znaleźć}

Praca moich marzeń – jak ją znaleźć?

Gdyby zapytać studentów o pracę marzeń dla nich, z dużym prawdopodobieństwem otrzymalibyśmy odpowiedź: „Trudno powiedzieć. Będę pracować tam, gdzie będzie miejsce pracy”. Rzeczywiście, sytuacja na rynku pracy bywa często niezbyt przychylna dla osoby poszukującej zatrudnienia. Jednak, warto pamiętać, że znacznie trudniej jest szukać czegoś, podążać za czymś, nie znając celu swojej drogi. Dobrze już go znać wybierając studia. Tak też jest z pracą marzeń. Zwłaszcza kierunki związane z szerokim działem IT dają naprawdę wiele możliwości. Trzeba tylko wiedzieć, czego się chce. Jak zatem znaleźć to, co się chce naprawdę robić w życiu? Poniżej znajdziesz kilka ważnych pytań, które być może pomogą Ci znaleźć swój cel i w tym kierunku rozpoczniesz poszukiwanie pracy swoich marzeń.

Pytania dla Ciebie:

  1. Zastanów się, jakie zajęcia, jaka praca powoduje w Tobie radość i uśmiech na twarzy. Czy jest to praca przy komputerze, z ludźmi, związana z podróżowaniem, polowaniem?

  2. Określ umiejętności i zadania, które wykonujesz bez najmniejszego problemu. Zobacz czy można to połączyć z odpowiedzią na pierwsze pytanie.

  3. Które zajęcia dają Ci poczucie wolności. Kiedy nie czujesz, że robisz coś, bo musisz?

  4. O czym potrafisz rozmawiać godzinami z rodziną czy ze znajomymi? Jakie tematy Ciebie pasjonują? Możesz zapytać Twoich znajomych, o czym najwięcej mówisz w ich towarzystwie.

  5. W jakiej dziedzinie nie boisz się upadków, porażek, błędów? Po prostu traktujesz je jak wyzwania i idziesz dalej.

  6. Jakiej pracy, zajęcia byś żałował/a, gdybyś nie spróbował/a?

Daj sobie czas na odpowiedzi

Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć dzisiaj na wszystkie pytania, daj sobie więcej czasu, ale jednocześnie staraj się o odpowiedziach na nie częściej myśleć.

Szukając pracy swoich marzeń pamiętaj, że praca daje satysfakcję i efekty wtedy, gdy jest robiona z zaangażowaniem i daje poczucie spełnienia. Jeśli poszukujemy pracy, najpierw należy zastanowić się, co nas interesuje i jaką pracę wykonujemy najchętniej. Dopiero, kiedy ustalisz ten fakt, zrób bazę firm, instytucji, miejsc, w których mógłbyś/mogłabyś się realizować. Poznaj dobrze ich strukturę, metody działania. Kiedy będziesz czuć się gotowy/a złóż tam swoje dokumenty aplikacyjne. Absolutnie nie należy w tym przypadku kierować się tym czy obecnie poszukują pracowników. To my decydujemy gdzie chcemy pracować. Traktuj pracę swoich marzeń, jak własną firmę. To będzie Cię motywować i powodować wzrost Twojej efektywności, zarówno w jej poszukiwaniu, jak i później realizowaniu. I jeszcze jedno, nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem dostać Twojej pracy marzeń, nie poddawaj się. Trzeba próbować dalej. Pamiętaj, że determinacja jest wszechmocna.

Powodzenia!

Opracowanie własne na podstawie: http://www.ineedmotivation.com/blog/2008/04/7-questions-to-finding-your-true-passion/; http://www.poloniaextra.com/?p=709