Autor – Weronika Wieczorek
1. Cel i podstawowe założenia
Celem pracy jest malarskie ukazanie zmiennego postrzegania rzeczywistości wraz z upływającym czasem i różnymi stanami emocjonalnymi. Szczególnie chciałabym nawiązać do ambiwalentnej emocji jaką jest strach. Ukazane emocje są zbiorem własnych historii oraz innych wspinaczy związanych ze wspinaczką skałkową. Kolekcja własnych obrazów olejnych będzie przedstawiona w formie wystawy wraz z katalogiem.
2. Realizacja projektu
Wykonanie projektu rozpoczęło się od zebrania notatek na temat strachu – rozpoczynając od własnych przemyśleń, analizy wywiadów z innymi wspinaczami, uporządkowanie treści znalezionych w książkach, a skończywszy na artykułach naukowych. Etap ten ciągnął się przez cały proces projektowy i ewoluował wraz z dalszymi lekturami i doświadczeniami. Następnie przystąpiłam do etapu szukania inspiracji, w postaci malarstwa i fotografii różnych artystów. Zebrałam również własne fotografie i szkice, by przeanalizować je w celu poszukiwania inspiracji. Wykonałam również zdjęcia referencyjne postaci w studiu, które miały znajdować się na dwóch obrazach. Z zebranych materiałów, stworzyłam moodboard do każdego obrazu. Mając przygotowane materiały mogłam przystąpić do szkiców malarskich i samego malowania, oraz wyboru technik malarskich jakich będę używać dla poszczególnych obrazów. Niektóre z prac były realizowane według ustalonego wcześniej zamysłu, od początku do końca, a część ewoluowała w procesie twórczym. W każdym przypadku starałam się zachować ideę, która pojawiła się na etapie planowania. Po ukończeniu malowania mogłam przystąpić do fotografowania prac w celu umieszczenia ich w katalogu. Ważne było ustawienie światła w studiu oraz dalsza obróbka w programie graficznym, by fotografie jak najlepiej oddawały rzeczywisty wygląd.
Katalog został zaprojektowany tak, aby zestawienie prac ukazało całość twórczości. Ważne było również przygotowanie do druku i wybór papieru, by projekt jak najlepiej się prezentował. Wybór papieru również był istotny w przypadku fotografii wielkoformatowych, które będę prezentowały się na wystawie.
Mając przygotowane wszystkie prace, mogłam zaaranżować wystawę na niewielkiej przestrzeni tak, aby wzmocniło uwidocznienie idei, którą starałam się pokazać w swoich obrazach.
3. Produkt końcowy
Cel pracy został osiągnięty. Została zaprojektowana autorska wystawa malarska wraz z katalogiem, na której również pojawią się szkice i fotografie. Na wystawę składają się obrazy stworzone techniką olejną na płótnie (6), szkice (17) oraz fotografie (4). Zdobyto również wiedzę z zakresu technik malarstwa olejnego oraz reakcjach organizmu na odczuwanie strachu.
4. Informacje o możliwości wykorzystania pracy
Stworzone obrazy, szkice i fotografie można pokazać na niewielkiej przestrzeni w formie wystawy, której dopełnieniem jest katalog.