Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kontakt

Zwiń menu
Wyróżnione dyplomy

Projekt publikacji w formie magazynu przedstawiający technikę wywoływania akutacyjnego w klasycznych technikach fotograficznych

Autor:

Kamil Kopel

Data:

09.05.2024

Promotor:

dr hab. Piotr Muschalik

Specjalizacja:

Grafika

  • Grafika

dodano: 21 maja 2024

Autor – Kamil Kopel

1. Cel i podstawowe założenia

 

Głównym celem mojej pracy licencjackiej jest zainteresowanie entuzjastów fotografii analogowej, efektami i możliwościami jakie daje eksperymentalna technika wywoływania klisz metodą akutacyjną. Na potrzeby tego zaprojektowałem magazyn o fotografii analogowej oraz wykonałem zdjęcia w technice analogowej przedstawiające klasyczne techniki fotograficzne takie jak: fotografia reportażowa, fotografia mody z elementami fotografii beauty. Filmy małoobrazkowe zostały wywołane w eksperymentalnej technice wywoływania czarno-białych negatywów o nazwie wywoływanie akutacyjne z angielskiego stand development. Technika ta pozwala na otrzymanie obrazu o niskim kontraście oraz wysokiej szczegółowości w jasnych oraz ciemnych partiach zdjęcia. Po dogłębnym zbadaniu tej techniki oraz po przeprowadzonych testach różnych proporcji chemii fotograficznej wykonałem dwie sesje zdjęciowe oraz dwa reportaże fotograficzne w technice analogowej. Wszystkie negatywy wywołałem w technice wywoływania akutacyjnego. Efektem finalnym mojej pracy było zaprojektowanie publikacji w formie magazynu opowiadającym o fotografii analogowej, w którym to umieściłem autorskie zdjęcia oraz napisałem artykuły związane z poruszanym tematem.

 

2. Realizacja projektu

 

W celu zrealizowania projektu swoją prace zacząłem od wykonania testów różnych proporcji wywoływacza w celu znalezienia proporcji dającej pożądany obraz. Po znalezieniu idealnej proporcji, która najbardziej mnie satysfakcjonowała oraz po opanowaniu techniki wywoływania akutacyjnego przystąpiłem do wykonania zdjęć docelowych. To eksperymentalne wywoływanie zamierzałem zaprezentować w klasycznych technikach fotograficznych takich jak: fotografia reportażowa oraz fotografia mody z elementami fotografii beauty. Do wykonania zdjęć testowych oraz finalnych zużyłem trzy filmy 24 klatkowe oraz 9 filmów 36 klatkowych co dało łączną liczbę 396 klatek. Czas samego wywoływania wszystkich negatywów wyniósł 4 173 minuty, co po przeliczeniu na godziny daje nam 69 godzin i 55 minut. Negatyw zdigitalizowałem za pomocą techniki
o nazwie repro-fotografia, która do zapisu na format cyfrowy nie używa skanera lecz aparatu cyfrowego. Kolejnym etapem mojej pracy było zaprojektowanie rozkładówek oraz okładki magazynu. Do magazynu napisałem również autorskie artykuły. Skład magazynu konsultowałem z dr hab. Tomaszem Jędrzejko.

 

3. Produkt końcowy

 

Efektem finalnym mojej pracy jest publikacja w formie magazynu o nazwie Negative Studio. W publikacji zawarłem wykonany test, poradnik, porównanie, reportaże fotograficzne oraz sesje zdjęciowe. Spełniłem wszystkie cele założone na początku pomysłu pracy.

Nadchodzące wydarzenia
Skip to content